Českobudějovičtí důchodci se nudit nemusí

Městská organizace Svazu důchodců v Českých Budějovicích zajišťuje pro své členy bohatou a pestrou činnost.

V čele Městské organizace Svazu důchodců ČR v Českých Budějovicích stojí jedenáctičlenný výbor, který řídí 766 členů. Noví členové se neustále hlásí, i když přirozeně také odcházejí – věk se nezapře. Zájem o členství v naší organizaci nepřekvapuje, nabízí totiž opravdu bohatou činnost. Od pondělí do středy se scházíme v Klubu důchodců v ul. Roháče z Dubé č. 11, kde je od 14 hodin pro naše členy program. V pondělí dopoledne navíc v klubu zkouší náš pěvecký soubor Rozmarýn. V pondělí se v klubu schází naši členové na trénování paměti formou stolních a karetních her, v úterý na osvětovou přednášku s tématikou zdravotnictví, cestování, příroda, sociální problematika, ochrana spotřebitelů apod. Ve středu se scházíme při hudbě a zpěvu. Pro návštěvníky klubu zajišťujeme i občerstvení.
Za možnost scházet se v klubu vděčíme Magistrátu Českých Budějovic, který nám dal prostory klubu bezplatně k dispozici. Klub je zároveň kontaktním místem, kde nás mohou v uvedený čas zájemci vyhledat. Dalším kontaktním místem je naše kancelář na Lidické ul. č. 7, otevřená v pondělí a v úterý od 9 do 11 hodin. Tuhle kancelář už si musíme platit. Platit si musíme i pronajaté prostory v Nerudově ul. č. 2, ve kterých organizujeme od pondělí do pátku rekondiční cvičení pro naše členy a hlavně členky. Ve čtvrtek chodíme na vycházky do blízkého i vzdáleného okolí Českých Budějovic. V pátek hrají naši členové v Centru sociálních služeb Staroměstská stolní tenis na základě uzavřené smlouvy . Činnost je, s výjimkou prázdninových měsíců, celoroční a tím naše činnost dostává poloprofesionální charakter, ale v amatérských podmínkách. Tento rozsah činnosti můžeme zajišťovat jen díky úsilí členů výboru a dalších aktivistů.
Jak je z výše uvedeného patrné, na činnost organizace jsou potřeba peníze. Finanční kondice našich důchodců není taková, abychom mohli pracovat na komerčním základě. Proto je sháníme, kde se dá. Vedle členských příspěvků si i něco vyděláme, ale hlavním zdrojem jsou granty a dotace. Je to zdroj velice nespolehlivý, peněz z veřejných zdrojů je stále méně, ale nějak vycházíme.
Vedle této systematické činnosti pořádáme i nárazové akce. Z poslední doby mohu uvést   zorganizování preventivně léčebného pobytu pro naše členy v Lázních Bechyně a zájezd do Bad Füssingu. Pro velký zájem se pobyt v Bechyni opakoval koncem května. Další zájezd chystáme na červen. Velkou akcí je pořádání přehlídky seniorských pěveckých souborů v celostátním měřítku, zvaných Seniorská píseň. Letos 14. června jsme uspořádali v Gerbeře už pátý ročník. Zajišťujeme i rekreaci pro naše členy v Itálii, zájezdy do pražských divadel a další akce.
Naše členy i širší veřejnost o naší činnosti informujeme prostřednictvím osmistránkového měsíčního Zpravodaje a našich webových stránek: http://senior-cb.blog.cz a http://sdcb.webnode.cz. Na našem blogu si ceníme toho, že každý do něj může  přispět  formou komentáře bez nějakého přihlašování a cenzury. Žádné komentáře nemažeme. Máme dobrou spolupráci s dalšími organizacemi. Vedle už vzpomenutého Centra sociálních služeb jsou to i občanská sdružení Koníček, Společnost České Budějovice – Pasov a Klub aktiv. Jediné, co se nám vyhýbá, je spolupráce s Krajskou radou seniorů. V tomto orgánu nemá naše organizace přímé zastoupení, a ač je jeho kolektivním členem, nevíme, kdo v něm vlastně je a za koho, ani co dělá. Nicméně jsme mírnými optimisty. Věříme, že i v radě seniorů začnou platit demokratická pravidla a naše organizace se bude moci zapojit do její činnosti.

předseda MěO SD České Budějovice